חלוקת סלי מזון

פרויקט הדגל של אגודת יד אליעזר החל מוויכוח בין בני הזוג ויזל סביב השאלה האם אכן יש בישראל אנשים רעבים. היום, 34 שנים אחרי, אין עוד שאלה: אלפי סלי מזון הכוללים מוצרי יסוד בסיסיים מחולקים מדי חודש ומונעים את קריסתן של משפחות רבות

הכל התחיל בוויכוח בין מייסדי האגודה, בני הזוג הרב יעקב והדסה ויזל – האם אכן יש במדינה מפותחת כמו ישראל של המאה ה-20 נזקקים הרעבים ללחם.

הרב יעקב טען בתוקף שבמדינה עם מערכת רווחה פעילה מצב כזה לא יתכן. לעומתו טענה הדסה בתוקף שהיא מכירה מקרים כאלה באופן אישי. בעלה התקשה להאמין, והחליט לבדוק את המקרים באופן בלתי אמצעי כדי להעמיד את אשתו על טעותה. להפתעתו, שלא לומר לצערו, הוא גילה שהפעם הפסיד בוויכוח.

העוני והרעב הקשים אליהם נחשפו הובילו את שני בני הזוג להכריז על מלחמה – הרואית, ואולי חסרת סיכוי – שתכליתה למגר את הרעב בישראל.

בשנות פעילותה הראשונות של האגודה, עמלו בני הזוג ויזל במשך שעות ארוכות למלא סל אחר סל בניסיון להעניק מענה למצוקה: עוד פסטה ועוד בקבוק שמן, עוד קופסת שימורים ועוד עוף, שהרכיבו סלי מזון ממצרכי יסוד בסיסיים למשפחות נזקקות – הכל מתרומות שכנים ומכרים שנידבו מוצרי צריכה שונים. כך היה מדי שבוע.

להט העזרה לא דעך עד היום וחום הלב לא התקרר. נפח הסל רק גדל והלך ביחס ישר להיקף המשפחות הנזקקות. יד אליעזר עדיין ממשיכה לפעול מתוך אותה שאיפה צנועה – למלא משאלות לב של משפחות המשוועות מזון בסיסי.

גם בפרויקט חלוקת סלי מזון דואגת יד אליעזר למקסם את יעילות התרומה. מערך של אלפי מתנדבים ומתנדבות אוספים מצרכי מזון בשכונות בכל רחבי הארץ, לפי תוכנית שנתית מיוחדת. קבוצות מתנדבים נוספות ממיינות מצרכי מזון שהתקבלו מדי שבוע לארגזים ודואגות להשלים מוצרי מזון בסיסיים בקניות סיטונאיות. אנשי יד אליעזר מעבירים ארגזי מזון עטופים בחום ובאהבה באופן מכובד ואנונימי לאלפי משפחות ברחבי הארץ.

עיניים דומעות ממחסור מוארות לפתע. חיוך מבויש מסמן תודה על סלי מזון שהתקבלו. זהו סיפורה המופלא של אגודת יד אליעזר.

"נפח הסל גדל ביחס ישר למצוקה. והכל נעשה באופן מכובד ואנונימי".